Pałac Czartoryskich w Puławach.

Kolejnym przystankiem po Kazimierzowskiej ziemi były Puławy. To piękne miasto oddalone jest od Kazimierza o ok. 14 km. To tu znajduje się dawna siedziba rodowa Czartoryskich. Zatrzymaliśmy się na niewielkim parkingu tuż przy pałacu.

Pałac, który odwiedziliśmy powstał na miejscu innego zbudowanego dla jednego z rodu Lubomirskich, architektem tamtego pałacu był Tylman z Gamaren. Po Lubomirskich w pałacu zamieszkali Sieniawscy, a po nich Czartoryscy. Pałac, który obecnie możemy oglądać powstał na zlecenie Izabelli i Adama Kazimierza Czartoryskich. Tak wyglądał przed przebudową klasycystyczną.


W pałacu tworzy coś w rodzaju " muzeum ", było to pierwsze muzeum utworzone przez osobę prywatną. Izabella z Flemingów Czartoryska, zbierała wszystko co było dla niej ważne. I tak znalazły się tam bezcenne obrazy, rzeźby, ale nie tylko one. Na potrzeby tych zbiorów powstał Dom Sybilli oraz Dom Grecki. Pałac przyciągał jak magnes. Nasze kroki skierowaliśmy w jego stronę, po przekroczeniu kutej bramy widzimy cel naszej podróży. Oto on Pałac Czartoryskich w całej okazałości. Przed pałacem paradowały pawie, jeden z nich dumnie pokazywał ogon. 

Po przekroczeniu progów tego pięknego pałacu, mogliśmy podziwiać kolekcję Czartoryskich, to tylko jej niewielki fragment.Choć w pałacu nie znajdziemy żadnych mebli, bo wszystkie zostały wywiezione do Rosji, jako zabezpieczenie majątku Czartoryskich, a po jakimś czasie sprzedane tam na licytacjach, by Czartoryscy nie mogli tego odzyskać. Zbierała ją nie tylko Izabella, ale również jej syn Adam Jerzy , a potem jej wnuk Władysław Czartoryski. Po powstaniu listopadowym Czartoryscy musieli emigrować do Paryża. W Paryżu Adam Jerzy utworzył " Hotel Lambert ", który był ośrodkiem emigracyjnym, dla przebywających wówczas na emigracji ludzi. To była emigracja po powstaniu listopadowym.


Za udział w powstaniu listopadowym, wszystko co mieli zostało im skonfiskowane, a im samym groziła kara śmierci. W XIX wieku pałac został zamieniony na Akademię dla Panien na Wydaniu, przez co pokoje, które zajmowała Izabella Czartoryska zostały zburzone w ich miejsce powstała ogromna klatka schodowa. Dziś zwiedzając pałac możemy sobie tylko wyobrazić jak wyglądały wnętrza oraz jakie było ich wyposażenie. Niedaleko wejścia są dwie tablice upamiętniające pobyty Tadeusza Kościuszki oraz Andrzeja Struga. O samej kolekcji Czartoryskich napiszę w osobnym poście. Od tamtego czasu wygląd zewnętrzny pałacu się nie zmienił. Warto było poznać jego historię.

4 komentarze :

 1. Witam.
  Fajny jest ten pałac. Byłem kiedyś w Puławach, ele miałem wtedy inne zainteresowania.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Moniko !! Dziękuję za piękną fotorelację z Twojego pobytu w Puławach ! Od kilku lat pracuję w Puławach i wydawało mi się że dobrze znam Puławy a Ty odkryłaś sporo nieznanej mi historii Puław za co jestem Ci bardzo wdzięczna !
  Miasto widziane w obiektywie innej osoby jest bardzo ciekawe !!
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 3. Puławy również zrobiły na nas duże wrażenie. Niestety nie mogliśmy zwiedzać pałacu w środku.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka