Płyty nagrobne z Malborka.

Spacerując po malborskim zamku natknęliśmy się na stare płyty nagrobne. Te płyty to pozostałości po dawnych nagrobkach ówczesnych krzyżackich komturów, czy nawet Wielkich Mistrzów Krzyżackich.
Z zatartych napisów nie dało się odczytać kto pod jaką płytą leżał.


Niektóre z nich mają jeszcze całkiem wyraźne litery. Nam jednak nic to nie mówiło. Tablice znajdujące się na zewnątrz malborskiego zamku pochodziły z nieistniejącego już zamku krzyżackiego w Gdańsku.Przystanęliśmy przed jedną z tych płyt nagrobnych, ponieważ bardzo nas zaciekawiła. Na niej płaskorzeźba rycerza, a czterech rogach herby być może rodu do którego należał ów rycerz.
Takie płyty nagrobne, z rzeźbionymi postaciami przynależały do kogoś bardzo wysoko postawionego, być może to był wielki mistrz lub jakaś inna wysoko postawiona osoba  w zakonie Krzyżackim. 

6 komentarzy :

 1. I have never seen tombstones like these. So interesting! I hope to go to Poland someday. My grandmother was from the Warsaw-Kiev area.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że tak mało informacji na temat postaci, dla których te płyty postawiono dla wiecznej chwały.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Malborku byłam bardzo dawno temu... Przydałoby się jeszcze raz pojechać. Ciekawe zdjęciani informacje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy fotoreportaż. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię oglądać stare płyty nagrobne, zastanawiam się jaki człowiek leżał w danym grobie.
  Był z pewnością bogaty, ale czy dobry? Chyba się starzeję bo uwielbiam też odwiedzać stare nekropolie.
  Ehh, często jest to miejsce pochówku ludzi sławnych ot, choćby: paryski Père-Lachaise, wileński Na Rossie, lwowski Orląt, Łyczakowski, warszawskie Stare Powązki, krakowski Rakowicki, czy norymberski św. Jana gdzie pochowani są Wit Stwosz i Albrecht Dürer... Mogłabym wymieniać, wymieniać...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. I always wonder about the markers that have no writings left on them. It's a shame that there's no record of them somewhere. Your photos are great and show off the area quite well.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka