Zamek w Będzinie.

Choć Święto tego starego miasta, przyciągało naszą uwagę, zwróciliśmy też nasze oczy w stronę zamku. 
Będziński zamek także przykuł nasz wzrok. Budowla ta, choć jest nazywana zamkiem kazimierzowskim, to jednak w swoich podwojach, tego króla nigdy nie gościła. Za to innych znamienitych gości to i owszem. Wśród nich był król czeski Karol IV, oraz starający się o polską koronę Henryk Walezy.

Ową budowlę odwiedził również Zygmunt III Waza. Zamek był oblegany przez niedoszłego króla ówczesnej Polski Maksymiliana Habsburga, który nie mógł się pogodzić z tym, że to nie on został wybrany. Po nie udanym oblężeniu wzięto go do niewoli. Jan Zamoyski postanowił umieścić go właśnie na tym zamku.W jednej z zamkowych komnat toczyły się rokowania o jego uwolnienie. Zamek będziński nie był stałą rezydencją królewską, ani nawet ich letnią rezydencją, nie przybywali na wypoczynek. Zatrzymywali się tutaj tylko wtedy, gdy objeżdżali kraj.

 Każdy z tych królów, zmieniał coś w tym zamku. Niestety liczne kataklizmy odwiedzające te ziemie, również przyczyniły się do tych zmian.Za każdym razem zmieniał się również wygląd zewnętrzny zamku.
4 komentarze :

 1. Piękna średniowieczna warownia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześlicznie tam. Chciałabym tam pojechać. :) Piękne zdjęcia. Pozdrawiam, miłego weekendu. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. What an amazing castle this is! Your photos are beautiful! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to taki najbardziej zamkowy obiekt w Polsce, no jeszcze może Bolków. Tak zawsze wyobrażałem sobie średniowieczne zamki.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka