Czterej Wielcy Mistrzowie w Malborku.

Gdy znaleźliśmy się na dziedzińcu Zamku Średniego przywitały nas posągi Czterech Wielkich Mistrzów Krzyżackich, którzy niegdyś urzędowali na stojącym za nimi Zamku Wysokim. Pierwszym z nich był Siegfried von Feuchtwagen. To właśnie on przeniósł stolicę państwa krzyżackiego z Wenecji do Malborka. Tuż obok niego stoi Herman von Salza, a dalej Winrich von Kniprode.


To on tak naprawdę zaczął wojnę z Litwą, wojnę którą wygrał. Toczył boje z Polakami. Niektóre z nich wygrywał. 
Ostatnim z wielkich mistrzów krzyżackich był Albrecht Hohenzollern. To on stał najbliżej wejścia na Zamek Wysoki, jakby go pilnował.Być może po to by nikt nie powołany nie wszedł tam. Czasy Wielkich Mistrzów minęły bezpowrotnie, a dawny zamek krzyżacki odwiedzają tłumy turystów. 
Henrich von Paulen był ostatnim z Wielkich Mistrzów urzędujących na malborskim zamku. Każdy z tej czwórki miał swój mały wkład w istnienie państwa krzyżackiego. To Michał von Sternberg musiał oddać zamek w zastaw, ponieważ nie był w stanie wypłacić żołdu swoim najemnym żołnierzom. Ciekawi byliśmy dlaczego tylko czterech ma swój pomnik. Posągi stały w szeregu jeden koło drugiego. Tuż obok była informacja jak wyglądał pomnik, na którym stały te posągi. 
Na pomniku Ci ludzie zostali przedstawieni jako wybitni Wielcy Mistrzowie, wybrani  spośród wielu z nich. Miała to być w pewnym sensie ich nobilitacja. 

Ukazanie w ten sposób tych Czterech Wielkich Mistrzów, było czymś w rodzaju politycznej ciągłości między Państwem Krzyżackim a Prusami. Pomnik został odsłonięty przez króla Prus w 1877 roku. Do dziś nie wiadomo co się stało z figurą króla Prus, która stała na cokole owego pomnika. U jej stóp stały posągi Czterech Wielkich Mistrzów Krzyżackich. 

6 komentarzy :

 1. Byłam w Malborku,zrobił na mnie niesamowite wrażenie...

  OdpowiedzUsuń
 2. I heartily thank you for the lovely comment you left on ~ My little old world ~, I sincerely appreciate it, and thus you gave me the chance to know your so lovely blog I'm going to follow with so much joy, thank you once again !

  Wishing you a most lovely Saturday and Sunday ahead,
  I'm sending all my love to you

  XOXO Daniela

  OdpowiedzUsuń
 3. Spore wrażenie robi pomnik czterech mistrzów. Malbork ciągle w moich planach.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. How magnificently the Four Great Masters stand! So beautiful and impressive sculptures. Also love the red brick-walled castle and fortress. Nice place to recall the country’s history as well as to feel the grandeur of the place. Thanks for sharing.

  Yoko

  OdpowiedzUsuń
 5. This is a wonderful photo and impression of the tower.
  Best, Synnöve

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka