Cerkiew ze skansenu w Starej Lubownii.

Uwielbiamy skanseny. W czasie takich wycieczek poznajemy jak żyli ludzie w tamtych czasach, dla nas odwiedziny w skansenie to taka lekcja historii. Tym razem odwiedziliśmy skansen na Słowacji. W małej miejscowości jaką jest Stara Lubownia. Gdy przestąpiliśmy progi tego niewielkiego skansenu, naszą uwagę od razu przykuła cerkiew. Cerkiew ta stoi na samym skraju tego przepięknego, a jednocześnie bardzo małego skansenu. Cerkiew ta nosi wezwanie św. Mikołaja i powstała w 1833 roku. Za nim została przeniesiona do skansenu stała we wsi Matysova. To świątynia, która jest zaliczana do cerkwi łemkowskich trójprzestrzennych.


Coś nas ciągnęło w stronę tej cerkwi. Gdy przestąpiliśmy jej skromne progi, naszym oczom ukazał się przepiękny i bardzo dekoracyjnie rzeźbiony ikonostas. Ikonostas ten ma bardzo stare ikony, są one starsze niż sama cerkiew, bo pochodzą z XVIII wieku. Znalezione obrazy dla zapytania cerkiew ze skansenu w starej lubowni

To bardzo ciekawa cerkiew. W Polsce bardzo często cerkwie łemkowskie  zamieniane są w kościoły katolickie. 

4 komentarze :

 1. I like that sort of museums, too. You can learn so much from them. The church is so fascinating! I love the beauty of the inside decorations.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cerkwie zawsze mnie fascynują, więc zwiedzając zamek wstąpiłem również do skansenu. Warto było, właśnie cerkiewka była chyba najciekawszym obiektem w całym skansenie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa, a widok jest niesamowity. Tylko stać i się delektować. :))
  Pozdrawiam, miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka