Wystawa " Aparaty Fotograficzne oraz Zdjęcia " w muzeum Zamoyskich w Zamościu.

Spacerując po muzealnych salach, przystanęliśmy przed ciekawymi zbiorami. W szklanych gablotach, na szklanych półkach ustawiono szereg aparatów, od tych współczesnych aż po te zabytkowe. 

Z dużą ciekawością oglądaliśmy te wszystkie aparaty, przypominając sobie: Zorkę czy inny aparat analogowy. Wyparte przez cyfrówki. Są tu aparaty z początku wieku, które zamiast filmu miały kliszę do robienia zdjęć. My zaś przyglądaliśmy się aparatom na film. Te nas najbardziej ciekawiły. 
Te stare archiwalne zdjęcia, były jakby przeniesieniem się w przeszłość do czasów kiedy zostały robione. Na tych fotografiach są nie tylko ludzie, ale również zamojskie domy. 

8 komentarzy :

 1. Piekna wystawa serdeczności pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach robienie zdjęć takimi aparatami z duszą to czysta przyjemność... Czasami wracam do tego "analogowego" świata, kiedy liczyła się każda "klatka" filmu, a zanim nacisnęło się spust aparatu budowało się kadr w głowie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze mam taki stary aparat pamiętający lata przedwojenne, pamiątka po wujku. Jeszcze kilkanaście laty temu robiłam nim zdjęcia, sprawny w dalszym ciągu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co nieco z tych eksponatów mam u siebie na regałach. Fajnie czasami po nie sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też mam kilka podobnych aparatów.
  Zastanawiam się czy są jeszcze błony fotograficzne?
  To były czasy, szanowało się każdą klatkę.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klisze są do nabycia, ale że segment już tylko specjalistyczny więc i klisze dla zawodowców, podejrzewam iż 99% amatorów nie umiało by wykorzystać (dobrać) choćby rozpiętości barwnej tych materiałów... potem pozostaje jeszcze kwestia labolatorium które to wywoła i zrobi odbitki. Generalnie "matryce nas uwięziły" ;).
   Ps. "Zenek" jest bezkonkurencyjny, w razie zagrożenia jego solidny aluminiowo mosiężno stalowy korpus mógł służyć do samoobrony lub... polowania ;)

   Usuń
 6. Nostalgicznie... Świetne zdjęcia pięknej wystawy. Czasem oglądam swoje stare zdjęcia z analoga. I bardzo je lubię. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka