Teatr Słowackiego w Krakowie.


Ilekroć przyjeżdżamy do Krakowa, idąc w stronę ulicy Floriańskiej, zawsze mijamy budynek Teatru Słowackiego.
Przy obecnej wizycie w tym królewskim mieście. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu monumentalnemu budynkowi, jakim jest Teatr Słowackiego.
Budowla jest pierwszym budynkiem, który widzimy po wyjściu z tunelu prowadzącego z dworca. Teatr powstał pod koniec XIX wieku, na miejscu kościoła p.w. Ducha Świętego.Przed wejściem do teatru na niewielkim cokole stoi popiersie Wyspiańskiego. Dramaty tego pisarza i poety, były wielokrotnie wystawiane w tym teatrze, występowało w nim wielu znamienitych aktorów przedwojennej Polski np. Irena Solska czy Józef Śliwicki, a po wojnie tacy aktorzy jak np. Mikołaj Grabowski i wielu innych.Krakowskie zabytki przyciągają uwagę. Teatr Słowackiego też przykuwa wzrok.

3 komentarze :

 1. Teatr Słowackiego to bardzo piękny, potężny, neobarokowy obiekt.
  Byłam dwa, a może trzy razy na wystawianych sztukach. Wnętrze również zachwyca.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodajmy jeszcze że to przykład silnych sporów, swarów i niesnasek. W zasadzie jak o tym czytałem trudno mi było oprzeć się wrażeniu że oto stał się cud bo budynek jednak powstał... Osobna historia ( również - na moje oko -"cudowna") to kompletowanie zespołu i repertuaru.
  Ale dziś nikt już nie wyobraża sobie Krakowa bez jego bryły.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super zdjęcia, w Krakowie byłam dawno temu niestety. Trzeba się wybrać. Zdjęcie #1 jest dla mnie absolutnym faworytem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka