Zegarmistrz i Fotograf z Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.

Jak wiecie uwielbiamy zwiedzać skanseny. To już kolejny w którym jest Miasteczko Galicyjskie. A w nim domki i warsztaty przeróżnych rzemieślników np. Zakład Fotograficzny i Zakład Zegarmistrzowski. Tylko tutaj możemy zobaczyć jak dawniej pracował fotograf czy zegarmistrz. Oba te zakłady umieszczono w jednym budynku. Sala w której mieściło się atelier była po jednej stronie, a zakład zegarmistrzowski po drugiej.


Gdy weszliśmy do tego pomieszczenia, to uzmysłowiliśmy sobie jak bardzo przez ten czas zmieniła się fotografia. Jak bardzo zmieniły się aparaty fotograficzne. Dziś każdy z nas używa cyfrówek. Są aparaty zwane Lustrzankami. Jest wiele rodzajów aparatów. Wtedy fotograf to był ktoś, robił zdjęcia wyłącznie ludziom których było na to stać. 


Dziś nie spotkamy także zegarmistrza. Zegarki, które kupujemy są przeważnie na baterię. Wtedy zegarmistrz był potrzebny w każdym domu czy to szlacheckim czy to mieszczańskim był nakręcany zegar, do jego naprawy był potrzebny zegarmistrz. Dziś ten zawód jest prawie na wymarciu, albo już wymarł. 

4 komentarze :

 1. Ciekawe miejsce i też bym tam poszła z przyjemnością. Myślę, że Zakład Fotograficzny by mnie bardziej interesował. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zegarmistrze jeszcze są, ale fakt faktem coraz rzadziej, występującym zawodem. Natomiast w prawdziwych miesteczkach galicyjskich nigdy nie było tak czysto, ładnie i schludnie jak w skansenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne miejsca w wyjątkowym mieście,U nas jest jeszcze zegarmistrz i szewc,ale to już zawody w niektórych miastach juz nie znane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością tam zawitam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka