Łemkowie w skansenie z Nowego Sącza.

Sektor Łemków w tym skansenie jest jednym z większych jakie widziałam. Łemkowie to nacja, która niegdyś mieszkała na tych terenach. Dziś jest ich tu niewielu. Reszta jest rozproszona po całej Polsce. Historię Łemków poznałam w skansenie w Sanoku. W Nowym Sączu sektor łemkowski usadowiony jest tuż obok dworu i związanego z nim folwarku. 

Spacerując po skansenie zawitaliśmy przed łemkowską kuźnię, by ścieżką wiodącą dalej iść do niewielkiej zagrody.

W powietrzu unosił się zapach koszonej trawy i suszącego się siana. Łemkowie na tych terenach pozostawili po sobie wielką spuściznę w postaci budownictwa, obrzędów czy ubioru. 


Dla nas to była wspaniała lekcja historii. Móc zobaczyć chaty, których już niema na wsi. Poznać jak wówczas żyli mieszkańcy wsi łemkowskiej. 

5 komentarzy :

 1. Ciekawy skansen i z pewnością wart był zobaczenia go i pokazania nam. Bardzo podobają mi się stare chaty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łemkowynę wolę widzieć "w naturze" np. na Beskidzie Niskim.
  Łemkowie to też spuścizna genetyczna, bo wielu z nich i ich potomków żyje pośród nas. sam mam takich znajomych i jestem z tego faktu bardzo dumny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Moniko.
  Znam wielu Łemków i poznałem ich kulturę i zwyczaje. Jest ich dużo u nas, po tej zbrodniczej deportacji niby w ramach Akcji Wisła. Władzy chodziło tylko o ich rozproszenie i wynarodowienie, co się jej do końca nie udało. I bardzo dobrze.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że chociaż w skansenach można zobaczyć cząstkę poprzednich lat. Poznać życie naszych sąsiadów. Oglądając te zdjęcia poczułam klimat tych wsi. Spotkałam Łemków na moich terenach. Młodzi wpasowali się w nowe życie, starsi zapewne długo tęsknili za swoją ziemią

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zafascynowana kulturą, obyczajami, budownictwem Łemków. Bardzo współczuję, że musieli opuścić swoją ukochaną ojcowiznę.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka