Wystawa poświęcona Prusom- dawnemu ludowi Warmii i Mazur.

Będąc w grunwaldzkim muzeum oprócz wiszących proporców oraz flag. Widzieliśmy wystawę poświęconą ludom zamieszkującym tamte tereny.
Ludy te zamieszkiwały tereny dzisiejszej Warmii, a także tereny dzisiejszych Mazur. Była to ludność tzw. Prus Wschodnich. Prusowie zajmowali się rolnictwem, tkactwem, czy łowieniem ryb. Gdy na te ziemie przybyli Krzyżacy siłą nakazywali przyjąć chrześcijaństwo, a gdy ktoś się opierał to go do tego zmuszali torturami.


Na terenach dzisiejszej Warmii wykopuje się wiele średniowiecznych artefaktów, np: fragmenty łodzi rybackich, ale również ówczesne wędkarskie haczyki i wiele innych rzeczy..

Wykopywano również wiele kluczy, które świadczyły o rozwoju tych małych ludzkich osad. Prusowie szybko zrozumieli, że jeżeli nie przejdą na chrześcijaństwo to Krzyżacy ich po prostu wytępią. Tamtejsza ludność szybko przeszła na chrześcijaństwo, chcąc uniknąć tortur oraz prześladowań.Taka wystawa to świetna lekcja historii. Warto ją było zobaczyć. Niestety Krzyżacy siłą wymuszali przejście na chrześcijaństwo.  Czy to było dobre, tego nie wiem. Krzyżacy można powiedzieć nie byli tacy święci. Ich państwo było ogromne. W każdym mieście mieli swoje zamki.

7 komentarzy :

 1. Piękna wystawa i ciągle interesująca historia.
  Co by nie powiedzieć to zamki krzyżackie są wyjątkowe.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Moniko.
  Znam Warmię i Mazury, bywałem w tych stronach.
  Rzeczywiście ta wystawa robi wrażenie.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa wystawa!
  Może uda mi się ją kiedyś zobaczyć?
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Krzyżacy Prusów spacyfikowali, to prawda, ale z tymi torturami to przesada, raczej chodziło o nacisk społeczno ekonomiczny; bez przyjęcia chrześcijaństwa nie mieli szans na awans społeczny. A Krzyżacy rozwijali i handel i miasta więc dawało to spore możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wystawa robi wrażenie. Mam nadzieję, że i ja ją kiedyś zobaczę.
  Przypuszczam, że jest to wystawa stała.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa wystawa, warta zapoznania się z historią tych ziem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałem i też polecam. Historia warta zapamiętania. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka