Makieta państwa krzyżackiego przed zamkiem w Malborku.

Tam gdzie dawniej była zamkowa fosa, dziś jest budynek z kasami, a przed nimi niewielki wybrukowany placyk na którym stoi makieta, a właściwie wykonana z brązu mapa dawnego państwa krzyżackiego. 

Oprócz malborskiego zamku znajdziemy tutaj zamki krzyżackie w Świeciu czy Pasłęku. Patrząc na tą mapę zdaliśmy sobie sprawę jak ogromne to było państwo. Stolicą tego wielkiego państwa krzyżackiego na początku był Malbork z czasem gdy państwo krzyżackie się powiększało, uznano, że najlepszym miastem będzie Gdańsk, bo miał dostęp do morza.
Państwo Krzyżackie swoim zasięgiem obejmowało dużą część ówczesnej Polski. Dzisiejszą Warmię, Mazury, Pomorze czy część Kaszub, a nawet poza granice ówczesnej Polski. Swoim zasięgiem państwo krzyżackie obejmowało także Litwę. Zarządzać tak rozległym państwem sprawiało nie lada trudność, bo przecież  między jednym zamkiem a drugim były spore odległości.  

3 komentarze :

 1. Dobry pomysł z taką makietą ( mapą ), bo można wizualnie zobaczyć wielkość państwa krzyżackiego . Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna makieta - mapa. Widzę sporo rąk na makiecie. Czy dotknięcie jej przynosi "szczęście" ? Tak jest z niektórymi pomnikami. Turyści nagminnie je dotykają i pewne miejsca dosłownie błyszczą. Faktycznie, zakon zbudował sieć znakomitych fortyfikacji. Kilkanaście z wielu obronnych budowli przetrwało do dziś.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Moniko.
  Malbork zwiedziłem w całości. Zwiedzanie trwało prawie cztery godziny. Pierwszy raz go zwiedzałem w części w 1963 roku.
  Pozdrawiam serdecznie i do siebie zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka