Detale z portalu na zamku Grodno.

Od zawsze fascynowały nas zamki, lubimy je zwiedzać, przyglądać się detalom z portali nad zamkowi wejściami. Tak było i w tym przypadku, naszą uwagę przykuł portal znajdujący się nad wejściem do renesansowej części tego piastowskiego zamczyska.
Ta część oddzielała właściwy zamek. Nad portalem górują dwa gryfy, Nad samym wejściem widnieją płaskorzeźby 8 cnót np: Patientia (Cierpliwość),Fides ( Wiarę ), Fortitudo ( Siłę )., a nad nimi herby 8 właścicieli tej unikatowej budowli.
Portal renesansowy tak naprawdę odcinał się kolorystycznie od budynku na którym się znajdował. Budynek był w kolorze pomarańczowym. Czy to był oryginalny kolor?, takie nasuwało nam się pytanie.Patrząc na oba portale widać na nich upływający czas, aż proszą się o małą renowację. Nad drugim portalem znajduje się ciekawy herb. To prawdopodobnie herb ostatnich panów mieszkających w tym zamku. 

4 komentarze :

 1. Faktyczni i w detalach i w całości ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Moniko.
  Byłem w tym zamku czterokrotnie, a nawet na szczyt wieży sie wdrapałem i robiłem zdjęcia.
  Fajny wpis i zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie i do siebie zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie pokazane, tyle interesujących detali. Kiedyś na bogato ozdabiano portale. Jeżeli mogę zwrócić małą uwagę, przeszkadza mi ta data na zdjęciach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo piękny i interesujący portal. Może kiedyś zobaczę go w realu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka