Dawne wyposażenie zamku w Malborku.

Zamek w Malborku, jest dawną fortecą krzyżacką. Nigdy nie został tak naprawdę zdobyty. To forteca, która dziś przyciąga rzesze turystów. Każdy chce zobaczyć jak mieszkali dawni Wielcy Mistrzowie Krzyżaccy. Na zamku jest niewiele sprzętów.

Jednak te które są stanowią prawdziwą perełkę. Przez zupełny przypadek trafił w ręce polskie. Gdy Krzyżacy nie mieli już pieniędzy na utrzymanie tego ogromnego gmaszyska. Oddali w zastaw, pewnemu najemnemu żołnierzowi. A on go sprzedał polskiemu królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Swój udział w tej sprzedaży miał Tęczyński.  

Meble, które możemy podziwiać w zamkowych komnatach pochodzą z różnych okresów. Przeważnie są to meble z okresu gdy na polskim tronie zasiadali Jagiellonowie. To za ich czasów na zamku rezydowali wojewodowie malborscy.
Możemy tutaj zobaczyć kilka pieców, nam się spodobał piec z zielonymi kaflami.
Te meble na tle malowideł wyglądają bardzo ciekawie. Takie malowidła widziałam już na zamku w Lublinie. Te ciężkie meble idealnie tu pasują. 

W witrynach umieszczonych w niszach na szklanych półkach postawiono przepiękną porcelanę. 

Jedna z odwiedzanych przez nas komnat miała nie typowy jak na tamte czasy kolor bo była zielona. Zamek pełnił też funkcję skarbca. Także jedną z piwnic w malborskim zamkowym muzeum zamieniono na " Skarbiec " ustawiono stolik, krzesło, kilka mieszków z monetami.  Z boku pod ścianą stały kufry w których przewożono wówczas pieniądze. To była tzw. danina zbierana od mieszkańców okolicznych wsi oraz miast.Zamek ten jest ciekawą budowlą gotycką. Żaden z późniejszych właścicieli jej nie zmienił. Przez wiele lat służył jako skarbiec, mieszkanie dla wojewodów i ich rodzin, ale również był ciężkim więzieniem. 

5 komentarzy :

 1. Miło mi było pospacerować po komnatach zamku. Podobało mi się i to bardzo. Pic kaflowy jest rzeczywiście bardzo ciekawy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Moniko.
  Warto sobie przypomnieć, co już się kiedyś widziało.
  Fajne zdjęcia.
  Pozdrawiam i do siebie zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. Very pretty! I am looking forward to visiting Poland with my daughter in June.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny raz oglądam Twój post i najwyższa pora by napisać komentarz.
  Uwielbiam oglądać wyposażenia komnat. Podziwiam zabytkowe portrety, komody, piękne piece kaflowe.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka