Sztuka inspirowana poezją Bolesława Leśmiana.

Na terenie zamojskich fortyfikacji znajduje się niewielki budynek zwany " kojcem ". To tutaj co roku odbywa się Zamojskie Leśmianowe Biennale Sztuki. Dedykowane jest Bolesławowi Leśmianowi. Tematem tego biennale były " Dwa Światy ". Podziwialiśmy interpretację wierszy Leśmiana. To było dla nas coś nowego.

Gdy weszliśmy do środka od razu zauważyliśmy plakat informujący o odbywającym się w tym miejscu Biennale poświęconemu Bolesławowi Leśmianowie. Przyznam szczerze nie znałam artystów wystawiających tu swoje prace. Nas zaciekawiło to, jak można przedstawić w formie obrazu czy rzeźby wiersze Bolesława Leśmiana.
 Leśmian przez wiele lat mieszkał i tworzył w Zamościu i stąd hołd złożony temu poecie. Hołd, który jemu się słusznie należy. Swoje prace wystawiali tutaj m.in: Włodzimierz Pastuszak ( Bielawa ) czy Maria Rita Vita z Włoch. 
To było dla nas coś nowego zobaczyć sztukę inspirowaną poezją Leśmiana. Pierwszy raz byliśmy na takim Biennale. 

Jeden z obrazów do złudzenia przypominał " Malinowy Chruśniak ". Do tego miejsca idealnie pasowała sztuka współczesna. Na jednej ze ścian wisiały pięknie oprawione wiersze Bolesława Leśmiana.  To już piąta edycja tego Biennale.

5 komentarzy :

 1. Świetna impreza! Znam Zamość bo to miasto bliźniacze Tarnowa. Ale chwilę tam już nie byłem a samo biennale wydaje się wystarczającym pretekstem, do powtórnej wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa inicjatywa, pozwala ruszyć wyobraźnię każdego innego artysty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Moniko.
  Coś fajnego, coś co porusza wyobraźnię i pobudza do myślenia.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 4. Leśmian należy do moich ulubionych poetów.Często zamieszczam na swoim blogu jego wiersze.
  Pomysł świetny.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka