Sanktuarium Matki Boskiej Grudziądzkiej w Grudziądzu.

Grudziądz to miasto leżące  nad  Wisłą. Zatrzymujemy się na parkingu tuż przy tej królowej polskich rzek. Wysiadamy z naszego pojazdu i wyruszamy na zwiedzanie tego unikatowego i bardzo starego miasta. Idziemy wzdłuż rzeki, by po kilku minutach zacząć wchodzić po schodach na szczyt wzniesienia na którym stoi to piękne miasto. Naszym oczom ukazuje się jeden z kilku kościołów stojących w tym nadwiślańskim mieście.Już w XI wieku w tym miejscu istniała świątynia niestety dokumenty milczą o tym jakie nosiła wezwanie. Obecna świątynia jest zbudowana w stylu gotyckim, ma formę pseudobazyliki. Tak naprawdę tylko fasada przypomina o tym, że jest to świątynia gotycka. Wnętrze jest już zupełnie inne. Strzelista wieża od razu przykuwa wzrok i kieruje go w stronę kościoła. Gdy weszliśmy do środka pierwsze co rzuciło nam się w oczy to gotyckie sklepienie. Tu gotyk miesza się z barokiem. Barokowe są ołtarze główny oraz boczny. Kontrastują z surowymi ceglanymi ścianami. Pierwotnie ściany były przykryte tynkiem, dopiero podczas renowacji w latach 50-tych ub. wieku postanowiono je odkryć. W świątyni przed 1945 rokiem było aż 7 ołtarzy bocznych, do naszych czasów dotrwały tylko dwa. 

Świątynia jest również sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej ( Grudziądzkiej ). Sanktuarium to powstało w czasie gdy na ziemiach polskich szalał Potop Szwedzki. Mieszkańcy ówczesnego Grudziądza chronili się w świątyni prosząc Matkę Boską o obronę przed najeźdźcą. Zgromadzone są tutaj liczne wota dziękczynne, które ludzie przynosili w podzięce za uzdrowienie.  Matka Boska Łaskawa ( Grudziądzka ) ubrana jest w oryginalne XVII wieczne sukienki, które są co jakiś czas poddawane renowacji.
Kościół w którym znajduje się to piękne sanktuarium jest obecnie Bazyliką Mniejszą, a jednocześnie sanktuarium diecezjalnym do którego przybywają liczne rzesze pielgrzymów, chcących wypraszać prośby o uzdrowienie. My także pokłoniliśmy się przed obliczem grudziądzkiej pani.

16 komentarzy :

 1. Zawsze omijałem to miasto jadąc nad nasz Bałtyk. Teraz widze ile traciłem, a to pewnie nie jedyne warto zobaczenia miejsce. Lubię gotyckie budowle.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. The artwork is this church is fabulous, thanks so much for sharing.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny :-) nigdy nie byłam. Koniecznie w wolnym czasie muszę pojechać, lubię takie miejsca.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się z zewnątrz, szczególnie, że jest z cegły. We wnętrzu najbardziej mi się podoba gotyckie sklepienie. Lubię takie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam do Ciebie jedno pytanie.
  Jak uważasz, czy Matka Boska Grudziądzka to jest ta sama Matka - co Matka Boska Częstochowska, Śnieżna lub Matka Boska Fatimska - czy też są to zupełnie różne Matki Boskie? Jak Ci się wydaje?
  Dorota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doroto, jak zapewnie wiesz Matka Boska jest jedna. Natomiast kopie obrazów wywodzą się od Matki Boskiej Śnieżnej, której obraz jest wzorowany na legendarnej ikonie św. Łukasza.
   Wszystkie obrazy namalowane są w stylu bizantyjskim. Na obrazie Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Na głowie Maryi i Dzieciątka widnieją korony z krzyżem na górze.
   Często tych rzeczy nie widzimy ponieważ Matka Boska i Dzieciątko ubrani są w srebrne sukienki.
   Natomiast Matka Boska Fatimska przedstawiana jest w formie figury.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Więc wytłumacz mi proszę, jaki sens ma modlenie się do stu różnych matek boskich - pod różnymi imionami - skoro Jezus miał tylko jedną matkę?
   Dorota.

   Usuń
  3. Doroto - modlimy się ZAWSZE do JEDNEJ JEDYNEJ - ale w różnych sanktuariach i w każdym sanktuarium jest inny wizerunek i przydaje się mu nazwy (nie imiona) od miejsca.

   Usuń
 6. Shalom Monika. Thanks for introducing us to the beautiful old church. I am glad that in its latest version, the red bricks are again visible.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny gotyk, nawet ten barok nie przytłacza, bo jest tylko dodatkiem, kontynuacją. Widzę po zdjęciach że szaleliście całą ekipą. Jednorazowa grupa, czy stała kompania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzięję Doroto, że Makroman oraz Łucja dokładnie tobie wszystko wyjaśnili.
   Drogi makromanie, my zawsze będąc na wycieczce przyłączamy się do grupy z przewodnikiem. Tym razem też tak było.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 8. Doroto - Matka Boska jest jedna, ale wiele sanktuariów. W każdym inny obraz, inaczej nazwany, zazwyczaj od lokacji, nieco inaczej namalowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doroto,
   ciekawi Cię dlaczego mamy tak wiele wizerunków Maryi, skoro Matka Boska jest tylko JEDNA! Obrazy maryjne przypominają i przybliżają nam duchową obecność Maryi. Niektóre z wizerunków jednak szczególnie przypadły wiernym do gustu ze względu na ich osobistą wrażliwość. Wierni nadawali nazwy świętym obrazom od miejsca ich kultu (Częstochowa, Grudziądzka), bądź ich duchowego charakteru (Łaskawa).

   Sądzę, że Makroman świetni Ci wszystko wyjaśnił.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Nice church, looks wonderful inside

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow, mój ulubiony gotyk i na dodatek jest jeszcze czerwona cegła i zendrówka.
  W tym roku planujemy podróż po Polsce. Mam nadzieję, że dotrę do Grudziądza.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Beautiful church. I love the brick interior! :)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka