Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2016

Monety i skarbonki z malborskiego zamku.

Obraz
Któż z nas nie lubi pieniędzy, któż z nas nie lubi wrzucać drobnych do skarbonki. Każdy z nas będąc dzieckiem miał skarbonkę, do której wrzucał drobniaki, by na coś uzbierać. Jakież było nasze zdziwienie, gdy w jednej z komnat malborskiego zamku, zobaczyliśmy wystawę dotyczącą monet, ale również wszelkiego rodzaju skarbonek czy portmonetek. 

W szklanych gablotach były powystawiane monety z różnego okresu naszych dziejów. Były tu monety starożytne, średniowieczne i wybijane za czasów rzymskich. Z dużą ciekawością przyglądaliśmy się tym monetom. Jak bardzo pieniądze się zmieniły, dziś już nie potrzeba monet wystarczy karta. Każdy z nas ma konto, nie są potrzebne kufry na pieniądze. Chociaż skarbonki też się zdarzają. Najciekawsze były sakiewki czyli pierwowzory współczesnych portfeli czy damskich portmonetek. Sakiewki wyszywane były złotymi nićmi. 


Dla każdego z nas taka wystawa będzie zawsze ciekawostką i czymś nowym. Te barokowe portmonetki są inkrustowane szlachetnymi kamieniami, wyszy…

Dzień Matki.

Obraz
Błogosławione Twe ręce, Każdy dzień pracy I każdy szept twego serca.

Który tłumaczy: O życiu, o radości, O sprawach codziennych

Każdy Twój uśmiech jak słonka Promyk wiosenny. 
Józef  Baranowski.Wszystkim mamom przesyłam ten piękny bukiet, oraz moc gorących życzeń.
Wszystkie jesteście przez nas wasze dzieci bardzo kochane. 

Zamek Książ.

Obraz
Zamek Książ to twierdza stojąca na kamiennym wzniesieniu, o której podziemiach krąży wiele legend, w tym ta, że ukryto tu " pociąg ze złotem " choć to tylko legenda, przyciąga ludzi rządnych   mocnych wrażeń. Dawniej nazywano go Furstenberg. To jeden z najpiękniejszych kompleksów zamkowych dolnego śląska i nie tylko.Gdy stanęliśmy przed budynkiem bramnym nad wejściem zauważyliśmy herb ostatniego z właścicieli tego ogromnego kompleksu rodu Hochberg. Za nimi wyłania się wewnętrzny dziedziniec na końcu, którego stoi sam zamek Książ.Tuż przed dziedzińcem na granitowych postumentach siedzą dwa kamienne lwy trzymające rodowy herb Hochbergów. Przy okazji odwiedzania festiwalu kwiatów, mogliśmy zwiedzić również to ogromne gmaszysko, które jednocześnie góruje nad miastem Wałbrzych. Już w czasach piastowskich istniał w tym miejscu gród o charakterze obronnym. Pierwsze wzmianki o tym grodzie pochodzą z 1288 roku, mówią one, że ówczesny książę odkupuje za prawie bezcen podupadłą osadę…

Wiosna w zubrzyckim skansenie.

Obraz
Spacerując po skansenie w Zubrzycy słyszeliśmy szemrzący w oddali mały strumień. Przy strumieniu rosły kaczeńce czy inne nad wodne kwiaty. Aż cisną się na usta słowa piosenki Skaldów " Wiosna ".  
Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, 


Wiosna - znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.
Śpiewa skowronek nad nami, 

Drzewa strzeliły pąkami,
Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty. 
Ktoś na niebie owce wypasa, hej 

Popatrz zakwitł już Twój parasol, hej Nawet w bramie pan Walenty stróż, puszcza wiosną pierwsze pędy , już.


Portret dziadzia rankiem wyszedł z ram, 
I na spacer poszedł sobie sam. 
Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć, 
By zielono wiosną w głowie mieć. Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, 

Wiosna - znów nam ubyło lat,

Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.

Śpiewa skowronek nad nami, 
Drzewa strzeliły pąkami,


Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty


Ktoś na niebie owce wypasa, hej 

Pieskowa Skała skąpana w deszczu...

Obraz
Przyjeżdżając pod Pieskową Skałę padał rzęsisty deszcz. Cały zamek był prawie skąpany w deszczu.
Jednak już po chwili przestało padać. Wspinamy się po kamiennych schodkach na szczyt wzniesienia na którym stoi zamek Pieskowa Skała. Pierwszy raz o tej budowli mówił dokument z 1315 roku, wzmiankowano w nim o zamku zwanym Peskenstein. Zamek przez wieki był siedzibą rodu Szafrańców.

W XVI wieku budowla z zamku obronnego zamieniła się w rezydencję renezsansową. Za sprawą Michała Zebrzydowskiego. Później jednak zmieniał właścicieli jak rękawiczki byli nimi m.in: Mieroszewscy. Zatrzymujemy samochód u stóp zamkowego wzgórza. Przechodzimy na wewnętrzny dziedziniec, a stamtąd tylko krok by zobaczyć zamkowe komnaty, jesteśmy pod wielkim wrażeniem zmian na zamku. Zrobiłam kilka ukradkowych zdjęć przedstawiających zamkowe wnętrza.
Czujne oko pań pilnujących nie pozwoliło zrobić ich więcej. Te ukradkowe zdjęcia muszą wystarczyć. Z istniejącym tu wcześniej zamkiem gotyckim związana jest pewna legend…