Kolegiata Św. Anny w Krakowie.

Spacerując krakowskimi uliczkami w tą wrześniową piękną niedzielę. Zawitaliśmy przed Kolegiatę Św. Anny. To przepiękny barokowy kościół. Świątynia stoi na miejscu innej drewnianej. Jest kościołem akademickim leżącym w pobliżu Collegium Maius i Collegium Medicum. Fundatorem tej drewnianej był król Kazimierz Wielki. Murowaną ufundował król Władysław Jagiełło i powierzył go ówczesnej Akademii Krakowskiej.
Spacerując Krakowskimi Plantami zbliżaliśmy się do tego przepięknego kościoła. Coś nas ciągnęło w jego stronę. W XVII wieku kościół przeszedł metamorfozę, z gotyckiego stał się barokową świątynią z licznymi sztukateriami i złoceniami.


Tą barokową świątynię zaprojektował Tylman z Gamaren. Kolegiata swoją fasadą miała przyćmić inny krakowski kościół. Tym kościołem była świątynia pw. ŚwŚw. Piotra i Pawła. Pierwowzorem dla niej była rzymska świątynia San Andrea della Valle. Patrząc na fasadę kolegiaty widzimy w niej podobieństwo do kościoła Santa Anastazia w Rzymie. Gdy weszliśmy do środka zaparło nam dech w piersiach od ilości malowideł naściennych.


Faktycznie swoim wnętrzem przyćmiewa kościół ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła. Tyle tu przepięknych sztukaterii, a jednocześnie bardzo mało złoceń. Biel ścian kontrastuje z ciemnymi obrazami.


Kolegiata jest kościołem jednonawowym z licznymi kaplicami bocznymi m.in: Św. Jana Kantego czy Św. Sebastiana. Św. Jan Kanty ma w tym kościele swój nagrobek.

Gdy budowano tą piękną świątynię nie było jeszcze Plant, a ulica przy której się znajduje, kończyła się murami obronnymi. 

7 komentarzy :

 1. Uwielbiam kolegiatę św. Anny.
  Ten barokowy kościół należy do najpiękniejszych świątyń Krakowa a może i Polski?
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja go podziwiałam osobiście, a było co, widać to na zdjęciach. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Moniko.
  Wspaniała ta kolegiata w barokowym stylu i z takim samym wystrojem.
  Zdjęcia fajne.
  Pozdrawiam serdecznie i do siebie zapraszam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 4. A fine series of excellent images. An enjoyable to see such a good series.

  OdpowiedzUsuń
 5. What a lovely church. Your banner is a beauty...Happy 2017.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka