Zagroda Sitarska w Biłgoraju.Uwielbiamy zwiedzać skanseny. W drodze powrotnej z Zamościa zatrzymaliśmy się w malowniczo położonym Biłgoraju, w właściwe tuż przy niewielkim skansenie. To raptem jedna zagroda, ale nie byle jaka, Zagroda Sitarska. Tak, tak macie rację, też nie wiedziałam, że taka zagroda znajduje się w Biłgoraju. Ta nie pozorna chata, kryła się wśród blokowiska. 
Zwykle skanseny są położone poza miastem, a tu  taka niespodzianka, maleńki skansen w mieście. Cała skansenowa zagroda należała niegdyś do Andrzeja Grabińskiego, biłgorajskiego sitarza.Gdy przekroczyliśmy progi tej sitarskiej chaty, od razu rzuciło się w oczy, że był to zamożny sitarz. W chacie znajdziemy bogato zdobiony kredens czy stół z krzesłami. Mniej bogaci sitarze nie mogli sobie na to pozwolić. W chacie zauważyliśmy podział na izby, w jednej z nich stał warsztat tkacki oraz wszystko co związane było z sitami.
.
Nad łóżkiem wisiał drąg, a na nim równiutko powieszone rzeczy, jakby to był wieszak we współczesnej szafie. Przechodzimy przez sień i wychodzimy od strony wewnętrznej zagrody, a tam stoi stajnia w której niegdyś trzymano konie oraz niewielka drewutnia.


W tej drewutni pokazano narzędzia, którymi robiono te wszystkie sita. 
Byliśmy zachwyceni tą maleńką zagrodą sitarską. Ogródek zielno-kwiatowy był mały, ale pięknie utrzymany, mieliśmy wrażenie,że za chwilę przyjdzie gospodarz. Pod płotem stały dwa ule.Ukryta wśród jabłoni niewielka studnia. To była oaza ciszy i spokoju w miejskim zgiełku. Niewielu turystów tutaj zaglądało, każdy przejeżdżał przez to piękne miasto, nie wiedząc, że kryje taką perełkę. A przecież to mała biłgorajska perełka, którą warto zobaczyć. 5 komentarzy :

 1. Ciekawa fotorelacja. Z przyjemnością ją obejrzałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczna zagroda. Nie miałam pojęcia o jej istnieniu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dobrze, że taka perełka została uratowana. Piękne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie miejsca, w których odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał.
  Dziękuję za ten powrót do przeszłości:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdumiewa położenie tej chaty, prawie pośród osiedla mieszkaniowego. Tam nowoczesne domy, tu chata z polepą. Ładna relacja.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka