Twierdza Zamość.

Zwiedzając Zamość, nie sposób jest ominąć jego Twierdzę. Wcześniej bowiem miasto to przypominało ową twierdzę. Budową tych fortyfikacji zajmował się Jan Lelewel, a jednocześnie malował przepiękne akwarele. To one mówią nam współcześnie żyjących jak ta Twierdza wyglądała za jego czasów, a jak jest dziś każdy może zobaczyć odwiedzając Zamość. 
Pierwsze podwaliny pod budowę owych fortyfikacji obronnych powstały na początku XVII wieku wraz z powstaniem miasta. Zaczął ją budować Jan Zamoyski. Twierdza obejmowała swoimi nadszańcami całe ówczesne miasto. Do naszych czasów dotrwał tylko Nadszaniec( Bastion VII). Dzięki rysunkom Jana Lelewela możemy zobaczyć ówczesne fortyfikacje zamoyskie.


Zamość w czasach Lelewela był jedną wielką fortecą, mającą obronić mieszkańców przed różnymi najazdami. Częściowo spełniła swoją rolę. Kilkakrotnie była przebudowywana.  W twierdzy znajduje się wystawa poświęcona akwarelom Jana Lelewela, ale nie tylko im.http://twierdza.zamosc.pl/pl/page/21/spacer-po-twierdzy.html Podaję link dzięki, któremu można odbyć wirtualny spacer po twierdzy.
Warto wybrać się do Zamościa by odwiedzić to piękne miejsce. 

5 komentarzy :

 1. Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe i warte zobaczenia.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 2. Nie byłam w Zamościu i tym samym nie widziałam twierdzy.
  Podobne zabytki oglądałam w Rumunii, Niemczech, na Węgrzech.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warte zobaczenia, potwierdzam, bo i sam tam byłam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Zamość. Kilka artykułów w moim blogu poświęciłem temu przepięknemu miastu. Miło zobaczyć, jak inni widzą "miasto idealne"

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka