Lipowiecki Zamek.

Nad skansenem w Wygiełzowie góruje ogromne gmaszysko, to lipowiecka warownia. To tutaj mieli swoją siedzibę biskupi krakowscy. Ruiny te są położone w strategicznym dla ówczesnej Polski miejscu. Tędy wiedzie szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.Lipowiec góruje nad wsią Wygiełzów oraz nad skansenem. Ta unikatowa budowla przeszła wiele w swojej długiej historii. Do największych szkód przyczynili się jednak Szwedzi, stacjonujący na tutejszym zamku przez ponad rok. Gdy odchodzili z łupami po prostu podpalili zamek .


Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał " Lipowiec ". Pierwsze dowody istnienia " Lipowca " są dopiero w księdze Beneficjów ( dóbr) biskupów krakowskich owa księga została spisana przez Jana Długosza. Wg. niego stojąca na tym wzgórzu strażnica należała do rodu Gryfitów. Klemens z Ruszczy herbu Gryf przekazuje zamek oraz przyległe do niego ziemie klasztorowi Benedyktynek ze Staniątek przeoryszą w tym klasztorze była jego córka Wizenna.Lipowiecki zamek był czymś w rodzaju strażnicy granicznej, była to dobrze ufortyfikowana warownia, owe fortyfikację czyniły ją praktycznie nie do zdobycia. Niestety zamek miał również " złą " sławę. W XVI wieku przemieniono go na więzienie. Więziono tutaj m.in: Alberta Fontiniego  czy Franciszka Stankara. Jego uwięzienie było głośne w ówczesnej Europie, ale dzięki wstawiennictwu kilku znamienitości szybko go uwolniono.


To co niegdyś było zaletą tego zamku, w czasie Potopu Szwedzkiego stało się jego przekleństwem. Szwedzi bardzo szybko zdobyli tę warownię. Ich głównodowodzący zrobił na zamku swoją siedzibę. Przy czym gdy odchodził postanowił go spalić.Przez wieki ten piękny zamek zamieniał się w ruinę, którą jest do dziś. Pięknie zachowaną i doskonale zabezpieczoną romantyczną ruiną.Wartą odwiedzenia.

4 komentarze :


 1. Lubię ten biskupi zamek. Najwyższy czas aby go znowu odwiedzić.
  Wspomniałaś o Staniątkach, byłam u benedyktynek. Tez piękne miejsce.
  Domyślam się, że w czasie Twojego pobytu na Lipowcu była jakaś impreza.
  Czego dotyczyła?
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotyczyła pobytu Szwedów na tym zamku.
   Pozdrawiam:)*

   Usuń
 2. Ciekawy zakątek kraju. I historia z nim związana

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa recenzja i zdjecia super serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka