Kościół Św.Św.Piotra i Pawła w Morągu

Spacer uliczkami Morąga zawiódł nas przed kolegiatę. Ta piękna budowla została zbudowana w gotyckim stylu w II połowie XIV wieku. Jest pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła. To już kolejna budowla sakralna stojąca w tym miejscu. Pierwsza nawet nie sięgała połowy nawy głównej. Pod koniec XIV wieku powiększono ją o prezbiterium oraz zakrystię dobudowano także wieżę.Potężny pożar w 1414 roku strawił ówczesne miasteczko jakim był wówczas Morąg, ocalał tylko ten kościół.

Kościół przechodził różne koleje losu, był nawet w rękach luteran. Luteranie ozdobili świątynię cytatami biblijnymi czy postawili empory. Kolejny pożar miasta i kolejny raz świątynia jako jedyna z niego ocalała. Przystajemy przed przepięknymi barokowymi ołtarzami.


Naszą uwagę zwróciły epitafijne nagrobki rodziny Donhów z XVI wieku. W świątyni zostały wymieszane style gotycki z barokowym. Tak naprawdę z gotyku pozostały tylko sklepienia.Bardzo często nazywana jest pseudo bazyliką. Te piękne cytaty nie przetrwały do dnia dzisiejszego, są tylko małe fragmenty malowideł.

5 komentarzy :

 1. What a beautiful church, inside and outside. It appears to be well-used which is a good thing.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię odwiedzać świątynie. Mam nadzieję, że i ja kiedyś tutaj dotrę.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. I ja chętnie odwiedzę to miejsce. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka