Fromborska Bazylika Katedralna.

Na szczycie wzniesienia góruje unikatowa katedra. Coś nas ciągnęło w stronę tej sakralnej budowli. Swoje kazania mówił tu Mikołaj Kopernik, który mieszkał w pobliskiej wieży. Katedrę fromborską, bo o niej mowa zaczęto budować 1329, a zakończono 1388. Jest miejscem gdzie odbywają się Letnie Koncerty Organowe. To tu znajdziemy płytę nagrobną Mikołaja Kopernika, przy jednym z filarów jest niewielki postument z popiersiem tego astronoma. 
Elementy baroku mieszają się z gotykiem. Barokowe są ołtarze, zaś pozostałe wnętrze jest gotyckie. Sklepienie przyciąga wzrok. 
Chodząc w skupieniu po tej pięknej świątyni, przyglądaliśmy się różnym epitafiom. Jedna z nagrobnych płyt szczególnie nas zaciekawiła, do tego stopnia, że przystanęliśmy przed nią na chwilę. 

Ciekawym elementem w świątyni jest pomnik nagrobny Mikołaja Kopernika.  Mikołaj Kopernik był jednocześnie kanclerzem kapituły warmińskiej. 

7 komentarzy :

 1. Ciekawe miejsce, nie byłam w tych stronach to dlatego mnie zaciekawiło.

  OdpowiedzUsuń
 2. PRZEPIĘKNE WNĘTRZE A SKLEPIENIE GWIAŹDZISTE(WG MNIE JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH)OD RAZY PRZYKUŁO MOJA UWAGĘ. ZACHWYCAJĄCY. KOLEJNYM UNIKATEM W TEJ ŚWIĄTYNI JEST OŁTARZ SZAFIASTY, INACZEJ SZAFOWY. A NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANYM OKREŚLENIEM JEST:RETABULUM.
  NIE POMYŚL SOBIE, ŻE SIĘ WYMĄDRZAM ALE W CZASIE OSTATNIEJ WIZYTY W KRAKOWIE ODWIEDZIŁAM MUZEUM NARODOWE W PAŁACU BISKUPA ERAZMA CIOŁKA I TAM JEST CAŁE MNÓSTWO RETABULUM.
  BĘDĘ SZCZERA. ZAZDROSZCZĘ CI TEJ WYCIECZKI. W PRZYSZŁYM ROKU PLANUJEMY URLOP W POLSCE. NASZ KRAJ MA WIELE DO ZAOFEROWANIA.
  POZDRAWIAM SERDECZNIE:)

  OdpowiedzUsuń
 3. It's so beautiful and ornate.

  OdpowiedzUsuń
 4. What a lovely interior to this church. The ceiling is gorgeous.

  OdpowiedzUsuń
 5. just breathtaking ( ;
  http://hike2forty.blogspot.com/2016/09/917-inspired-sunday.html

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka