Figura Pelikana na studni malborskiego zamku.

Zwiedzając zamek w Malborku, zatrzymaliśmy się na dziedzińca tzw. Zamku Wysokiego stoi tutaj studnia na jej zadaszeniu zauważyliśmy brązowy posąg Pelikana. Oprowadzająca nas przewodniczka powiedziała, że Pelikan był symbolem Zakonu Krzyżackiego w tamtym czasie. Symbol Pelikana umieszczali gdzie tylko mogli np. na zadaszeniu studni. Jak głosi legenda Pelikan gdy zbliża się zagrożenie " wyrywa " sobie serce.
Pelikany w Polsce praktycznie nie występują, skąd to zainteresowanie Krzyżaków tymi ptakami. Może to dlatego, że Krzyżacy do ówczesnej Polski przybyli z Węgier, a tam można spotkać tego pięknego i majestatycznego ptaka.Gdy przyjrzymy się bliżej tej figurze to zauważymy, że dziób ma skierowany w stronę  serca, to tak jakby chciał je sobie wyrwać.Przedstawiciel rodziny – pelikan australijski (P. conspicillatus)

Pelikany są pod ścisłą ochroną. Rozróżniamy ich kilka rodzajów m.in: Pelikan Różowy. A może również dlatego Krzyżacy obrali je sobie za symbol, że są ptakami stadnymi i całkowicie poświęcają się opiece nad młodymi.Zamek w Malborku jest jedyny w swoim rodzaju. Składa się tak naprawdę z trzech oddzielnych zamków stanowiących jedną całość. Figura, którą opisuję znajduje się na dziedzińcu zamku wysokiego.

1 komentarz :

  1. Krzyżowcy wyrzuceni z Rumunii, zostali sprowadzeni do Polski. Byli zakonem Maryjnym i pelikan miał symbolizować Matkę Boską, która opiekuje się swoimi dziećmi i zapewnia pożywienie w okresie głodu. Czytałam, że pelikan wyszarpujący swoje serce w średniowieczu był symbolem ofiarnej śmierci Chrystusa, który własną krwią i życiem odkupił ludzkość.
    Mam nadzieję, że i ja dotrę kiedyś do malborka i zobaczę ten niezwykły zamek.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka