Pokaz tańców dworskich na Jarmarku Świętojańskim.

Jarmark Świętojański obfitował w mnóstwo atrakcji. Jedną z nich był pokaz tańców dworskich. Pokazywano m.in: Pawanę, Voltę czy Galiardę.

Zaciekawiła nas Volta. Taniec ten powstał we Włoszech, szybko jednak rozpowszechnił się w całej Europie, a w szczególności w ówczesnej Anglii. Uznawana była za taniec grzeszny, a co za tym idzie za bardzo niestosowny.  Bowiem wymagała by tancerze utrzymywali dość bliski kontakt. Sławę Volta zyskała we Francji, gdy panował w niej Henryk III. To właśnie z Francji przeszła do Niemiec i purytańskiej jaką wówczas była Anglia.
Co było w tym tańcu takiego nie stosownego? może to, że kobieta podczas tańca pokazywała nogi powyżej kostki. Co wówczas było uznawane za coś gorszącego, niewiele brakowało by jej zakazano, do czego na szczęście nie doszło. Pewien Niemiec uznał Voltę jako najgorsze zło, jakoby doprowadzała do nieszczęść z poronieniami włącznie. Co było dużą przesadą.  Słowo La'Volta- oznacza po włosku obrót, bądź obracanie.   
Kolejnym z tańców pokazywanych na Jarmarku Świętojańskim była Galiarda. To kolejny po Volcie skoczny taniec, który zaaklimatyzował się w Tudorowskiej Anglii .Szczególnie upodobała go sobie królowa Elżbieta I.

Królowa Elżbieta I wykorzystywała Galiardę by utrzymać formę fizyczną. Dla niej ten taniec był swego rodzaju ćwiczeniami gimnastycznymi. Ostatnim z tańców dworskich prezentowanych na tym pokazie była Pawana.


Pawana była najbardziej popularnym z tańców Anglii epoki Tudorów, ponieważ nie było w niej podskoków, podnoszeń, a także obrotów. W Pawanie stopy tancerzy nie odrywały się od ziemi. Pierwsze szkoły tańca powstały w XVI w. Anglii. Na dwór Tudorów przybywali najznamienitsi   ówcześni  tancerze np. Fabritio Caroso mieli oni za zadanie napisać podręczniki do nauki tańca.

8 komentarzy :

 1. alphadvei7.aminus4 lipca 2016 13:48

  beautiful capture of the scene here...a film shooting ? I wonder !devi

  OdpowiedzUsuń
 2. A fine action shot of this dance. Interesting history.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie tylko tańce ciekawe, ale i ładne stroje. Szkoda, że ze zdjęć nie słychać muzyki, można by się zupełnie przenieść w czasie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka podróż w przeszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super fotorelacja!!! Pozdrawiam serdecznie! :))

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie by było obejrzeć te występy na żywo... Świetne zdjęcia ...
  Stroje też z epoki, jak to dawno było :-)
  Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 7. Zatkało mnie z wrażenia. Stroje przecudne i fantastyczna relacja.
  Brakuje mi tylko brzmienia dawnej muzyki.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka