"Szwedzi na Lipowcu"- festyn na zamku w Lipowcu.

W tą ciepłą ostatnią niedzielę czerwca wybraliśmy się do pobliskiego Wygiełzowa znajduje się tam zamek zwany Lipowcem. To w nim odbywała się ciekawa impreza pt." Szwedzi na Lipowcu ". Jej ostatnim punktem była rekonstrukcja bitwy o zamek polskich partyzantów z dobrze wyszkolonym wojskiem szwedzkim. Bitwa ta zakończyła się niepowodzeniem. Polacy zamku nie zdobyli.
Polscy partyzanci nie dość, że nie zdobyli zamku, to jeszcze ponieśli sromotną klęskę. Szwedzi opuścili lipowiecki zamek dopiero w 1657, niszcząc go jednak prawie doszczętnie przy okazji jeszcze do tego paląc.Szwedzi okopali zamek ze wszystkich stron, a z wieży zamkowej mieli doskonały widok na wijące się u jego stóp drogi.
Szwedzi za swoimi plecami mieli potężną armatę, to ona przesądziła tak naprawdę o losie tej bitwy.

Rekonstrukcja bitwy była ostatnim punktem zamkowego festynu. Współczułam koniom, które tam się znajdowały, gdy strzelano niespokojnie przestępowały z nogi na nogę, nerwowo rżąc.


Walczących od widzów oddzielała prowizoryczna bariera.  Od huku wystrzałów można było ogłuchnąć. Pierwszy raz byliśmy na czymś takim, ale na pewno nie ostatni.

Opuszczając Lipowiec wynieśli wszystko co miało jakąkolwiek wartość. Wyjście Szwedów zostało również zrekonstruowane, a nawet sam pożar zamku.


Bardzo ciekawie wyglądało wyjście Szwedów, miałam wielką ochotę zajrzeć do tych skrzyń czy znowu czegoś nie wynoszą, ale była to tylko rekonstrukcja tamtych wydarzeń.  

5 komentarzy :

 1. Domyślam się, że była to ciekawa impreza.
  A przeciwko Szwedom zwołano pospolite ruszenie. Faktycznie, była to jednak „armia” bardzo nieudolna gotowa raczej nie na walkę, ale na poddanie się. I jak piszesz Szwedzi ich pokonali.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Łucjo-Mario!
  Impreza była przednia.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. amazing castle. great re-enactment. wonderful costumes.

  OdpowiedzUsuń
 4. I love castles and this one looks wonderful. I can see that there is a lot of fun going on. What wonderful photos.

  OdpowiedzUsuń
 5. Była też polska partyzantka? Nie zauważyłam na Twoich zdjęciach postaci ubranych w stroje z okresu II wojny światowej.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka