Zamek Książ.

Zamek Książ to twierdza stojąca na kamiennym wzniesieniu, o której podziemiach krąży wiele legend, w tym ta, że ukryto tu " pociąg ze złotem " choć to tylko legenda, przyciąga ludzi rządnych   mocnych wrażeń. Dawniej nazywano go Furstenberg. To jeden z najpiękniejszych kompleksów zamkowych dolnego śląska i nie tylko.Gdy stanęliśmy przed budynkiem bramnym nad wejściem zauważyliśmy herb ostatniego z właścicieli tego ogromnego kompleksu rodu Hochberg. Za nimi wyłania się wewnętrzny dziedziniec na końcu, którego stoi sam zamek Książ.Tuż przed dziedzińcem na granitowych postumentach siedzą dwa kamienne lwy trzymające rodowy herb Hochbergów. Przy okazji odwiedzania festiwalu kwiatów, mogliśmy zwiedzić również to ogromne gmaszysko, które jednocześnie góruje nad miastem Wałbrzych. Już w czasach piastowskich istniał w tym miejscu gród o charakterze obronnym. Pierwsze wzmianki o tym grodzie pochodzą z 1288 roku, mówią one, że ówczesny książę odkupuje za prawie bezcen podupadłą osadę, którą zamienia w warowny gród. Przez lata zamek się rozrasta.


Stajemy przed drzwiami wejściowymi do zamku. Jego otwarte drzwi zapraszają by przestąpić ich progi. Wchodzimy do środka pierwsze co widzimy to ogrom bukietów kwiatów.


Swoje obecne rozmiary uzyskał, gdy wałbrzyskie ziemie objęli w posiadanie Hochbergowie. To oni nadali budowli jej obecny kształt. To ten zamek najbardziej ze wszystkich pałaców Hochbergów pokochała księżna Daisy, to tutaj czuła się najlepiej i tutaj również zmarła. Oddana służba z obawy przed grabieżami ze strony Armii Czerwonej pochowała ją w ustronnym miejscu.


Chcieliśmy zobaczyć czy bardzo zamek zmienił się od naszego ostatniej wizyty w Książu. Przyznam szczerze była bardzo zaskoczona tymi zmianami.

3 komentarze :

  1. CUDOWNE MIEJSCE WYSTRÓJ WNĘTRZA ROBI WRAZENIE SERDECZNIE POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń
  2. ...szalenie eleganckie wnętrza...
    Serdeczności :)

    OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka