Pieskowa Skała skąpana w deszczu...

Przyjeżdżając pod Pieskową Skałę padał rzęsisty deszcz. Cały zamek był prawie skąpany w deszczu.
Jednak już po chwili przestało padać. Wspinamy się po kamiennych schodkach na szczyt wzniesienia na którym stoi zamek Pieskowa Skała. Pierwszy raz o tej budowli mówił dokument z 1315 roku, wzmiankowano w nim o zamku zwanym Peskenstein. Zamek przez wieki był siedzibą rodu Szafrańców.

W XVI wieku budowla z zamku obronnego zamieniła się w rezydencję renezsansową. Za sprawą Michała Zebrzydowskiego. Później jednak zmieniał właścicieli jak rękawiczki byli nimi m.in: Mieroszewscy. Zatrzymujemy samochód u stóp zamkowego wzgórza. Przechodzimy na wewnętrzny dziedziniec, a stamtąd tylko krok by zobaczyć zamkowe komnaty, jesteśmy pod wielkim wrażeniem zmian na zamku. Zrobiłam kilka ukradkowych zdjęć przedstawiających zamkowe wnętrza.
Czujne oko pań pilnujących nie pozwoliło zrobić ich więcej. Te ukradkowe zdjęcia muszą wystarczyć. Z istniejącym tu wcześniej zamkiem gotyckim związana jest pewna legenda.


Legenda opowiada o pięknej córce jednego z właścicieli Pieskowej Skały, która zakochała się w skromnym lutniście. Młodzi razem uciekli, jednak szybko ich złapano. Za ucieczkę owe dziewczę spotkała ze strony ojca sroga kara, została żywcem zamurowana w jednej z nieistniejących już dzisiaj  wież.
Gdy wychodzimy na zewnątrz urzeczeni tym co zobaczyliśmy. Wita nas pięknie świecące słońce. To koniec naszej wycieczki do Pieskowej Skały czas wrócić do domu i zaplanować kolejną wyprawę.

6 komentarzy :

 1. Zamek na Pieskowej Skale posiada malownicze położenie i ciekawą historię, szkoda, że na początku pogoda nie dopisała, ale później widzę, że wyszło jednak słoneczko.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne miejsce, nie rozumiem tylko zakazu fotografowania, przeciez takie piekne, historyczne wnetrza powinny byc rozpowszechniane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamek jest niezwykly bardzo malowniczy zdjecia fantastyczne komnaty w srodku palacu pelne piekna serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek jest wspaniały i pięknie położony. Byłam w nim nie raz, ale po ostatnim remoncie, jeszcze, nie. Muszę się koniecznie wybrać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj serdecznie:)
  Widzę, że się prawie rozminęłyśmy. Ja byłam w Pieskowej Skale 3 maja.
  i jestem bardzo częstym gościem, ponieważ mieszkam blisko.
  Pogoda była cudowna, a zamek po remoncie wygląda naprawdę fajnie.
  Podobnie jak Ty w muzeum zamkowym pstrykałam zdjęcia z ukrycia.
  Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka