Freski z krzeszowskiego mauzoleum.

Dzisiejszy post jest poświęcony freskom znajdującym się w krzeszowskim Mauzoleum Piastów. Malowidła te są autorstwa Michała Willmanna. Ten barokowy malarz wiele lat spędził właśnie w Krzeszowie, malując te piękne arcydzieła. W krzeszowskim kompleksie maryjnym jest jeszcze kilka jego dzieł.Zadzierając głowę do góry podziwialiśmy te piękne malowidła i kunszt malarski Willmanna, nie bez kozery nazywany jest śląskim Rembrandtem.Zastanawialiśmy się nad tym jak Willmann malował  swoje freski na kopule mauzoleum, patrząc z dołu to ta kopuła jest bardzo wysoko.
Te malowidła są przepiękne, ta przejrzystość kolorów. Duże witrażowe okna sprawiają, że do tego unikatowego mauzoleum wpada bardzo dużo światła, czyniąc to miejsce jasnym i przejrzystym.Nie razi tak bardzo wszech ogarniająca barokizacja, czyli mnóstwo złoceń i sztukaterii. 

8 komentarzy :

 1. A ja lubię takie bogactwo barokowe... :-)
  Chyba na rusztowaniu musiał malować ?
  U nas przy rekonstrukcji ścian Kościoła 100 m wzywyż postawili taaaakie dłuuugie rusztowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Freski robią wrażenie. Cały kompleks krzeszowski to jedno wielkie dzieło sztuki. Wycieczka do Krzeszowa jest wielkim przeżyciem. Niedawno byłem po raz drugi i wygląda to jeszcze ładniej po jego odnowieniu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam bazyliki krzeszowskiej.Mam nadzieję, że poznam ją w tym roku.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. It is mind boggling to think of the hours and years it took to do all of those friezes, sculptures and paintings throughout the church. It is gorgeous and sososo ornate. So much gold. Lovely.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że nawet ci, którzy "nie lubią" baroku, przyznają, że tutaj mamy do czynienia z bardzo spójnym i konsekwentnie realizowanym dziełem. Wszystkie elementy idealnie pasują, tworzą spójną całość - malowidła, rzeźby, sztukaterie, to wszystko w baroku realizowało konkretny program ideowy, było przemyślane. Owszem, nie ma tu prostoty, nie znajdzie się minimalizmu - po prostu inny styl, inna wyobraźnia artysty, inne poczucie piękna tamtej epoki. Ja od niedawna uczę się właśnie doceniać barok i lepiej go rozumieć. Dziękuję za ciekawy wpis! Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Some incredible murals have been pained in that church

  OdpowiedzUsuń
 7. Freski bardzo piękne warto zajrzec i odwiedzić krzeszowską bazylikę seredecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka