Dukla - sanktuarium Św. Jana.

Dukla niewielka miejscowość leżąca na trasie do przejścia granicznego Barwinek. To w niej znajduje się sanktuarium poświęcone Św. Janowi z Dukli. Owego świętego na ołtarze wyniósł nasz papież Jan Paweł II. podczas jednej z pielgrzymek do ojczyzny.

Gdy zobaczyliśmy po raz pierwszy sanktuarium fasada przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy. Tynk odpadał ogromnymi płatami.Gdy jechaliśmy tamtą drogą kolejny raz naszym oczom ukazały się stojące rusztowania. Cała świątynia nimi była otoczona. Nasze pierwsze słowa brzmiały " nareszcie ". Jeszcze trochę i zaczęłyby cegły wypadać, a wtedy już tylko niewielki krok do ruiny.

Wnętrze świątyni przesycone jest barokiem, pełno tu barokowych złoceń czy sztukaterii,a jednocześnie bardzo ciemne.Co trochę krzyżuje się z barokowymi ścianami z innych kościołów, gdzie ołtarze odcinały się od bieli ścian. Tu wręcz ściany zlewają się z ciemnymi ołtarzami. Uwagę przykuwa ołtarz główny, a w jego centralnym miejscu Ukrzyżowany Jezus.Jednak celem naszej podróży do tej małej miejscowości był znajdujący się tutaj pałac Mniszków. O pałacu kiedy indziej.

7 komentarzy :

 1. Ładnie położony na wzgórzu kościół z bogatym barokowym wnętrzem. Pamiętam, że zrobił na mnie duże wrażenie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna sceneria relacja fantastyczna piękne ujęcia zdjęciowe wnętrze kościola ekstra serdecznie pozdrawiam w niedzielę

  OdpowiedzUsuń
 3. To trzecie foto jak z horroru brrr... mogliby bardziej zadbać... to naprawdę szpeci...

  OdpowiedzUsuń
 4. Such a lovely interior to that church.

  OdpowiedzUsuń
 5. Such beautiful architecture...thanks for sharing.

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie, kościół aż prosił się o renowację. Szkoda by była, aby zmienił się w ruinę, bo wnętrze piękne.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wonderful church, amazing inside

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka