Krasiczyn-zamek Sapiehów.

Krasiczyn przepięknie położona wieś to tu znajduje się unikatowy pałac należący niegdyś do Sapiehów.

Wieś swoją nazwę wzięła od nazwiska Krasicki. To oni postawili tu swój pierwszy zamek, a właściwie budowlę obronną. Pałac jest ciekawą budowlą jako jeden z nielicznych ma cztery baszty o nazwach: Królewska, Boska, Szlachecka i Papieska. W baszcie Boskiej mieści się kaplica a pod nią krypta z prochami ostatnich właścicieli Krasiczyna.Ściany zewnętrzne zamku zwieńczone są sgraffitami. Właśnie te sgraffita urzekły nas najbardziej. W zamku niegdyś zamieszkiwali królowie np: Zygmunt III Waza. Po śmierci ostatniego z Krasickich zamek zmieniał właścicieli jak rękawiczki. Byli nimi m.in: Tarłowie, Potoccy czy Pnińscy,ale to ostatni z nich Sapiehowie przyczynili się do tego jak wygląda dziś. Niestety nie zostało nic z wyposażenia zamkowego wszystko zostało zniszczone przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Do zamku wiódł zwodzony most. Teraz zamiast niego przechodzimy kamienną kładką. To była wyśmienita pogoda na zwiedzanie zamku. Świeciło słońce, a właściwie prażyło.


7 komentarzy :

 1. Znam i ja ten zamek, ale trochę temu tam byłam. Jest wspaniały i pięknie ozdobiony . Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie zachowany zamek. Mam go w planach, tylko jakoś mi nie po drodze do niego. Ładne zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny zamek, a sgraffita wspaniałe i pięknie ozdabiają budowlę. Niestety, po wojnie meble, obrazy, rzeźby zostały rozkradzione w wielu pałacach i zamkach.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. What a beautiful place! I love the clean white appearance. It's a shame this is all that is left, but it will do. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O proszę, jakiś czas temu czytałam historyczne zapiski na temat starych rodów i też była mowa o Sapiehach...lubię taką tematykę, jest dla mnie jak dla wielu telenowele :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepiękny zamek. Byłam, widziałam. Musze wreszcie go pokazać na blogu.
  Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka