Kościół Św. Jakuba w Sandomierzu.

Tuż niedaleko sandomierskiego zamku leży przepiękny i bardzo malowniczo położony kościół Św. Jakuba. Kościół ten jest gotycką budowlą z romańskimi elementami. Nie ma w nim tak gdzie indziej wszech obecnych sztukaterii. Już z daleka widać dach świątyni. To świątynia klasztorna opiekują się nią ojcowie Dominikanie. Jej budowa rozpoczęła się w 1238 roku. Fundatorką tej świątyni była polska księżniczka Adelajda. Wewnątrz możemy zobaczyć kamienny nagrobek Adelajdy. Wzgórze na którym zniesiono klasztor i kościół nazywane jest Świętojakubowym.
 Uwielbiam świątynie mające skromne wyposażenie. A ta ma wręcz ubogie wyposażenie. Surowość ścian dopełnia całości.
Kościół Św. Jakuba jest pierwszą świątynią wzniesioną w ówczesnym czasie z cegły. To świątynia orientowana zbudowana na planie trójnawowej bazyliki. Nie ma w niej transeptu za to jest wydłużone prezbiterium. Połączono tu dwa style romański i gotycki. Romańskie są długie wąskie okna, a gotyckie jest sklepienie.Świątynia oraz klasztor mają charakter obronny. Kościół Św. Jakuba jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej. 

 


Kościół jest najstarszą świątynią w Sandomierzu. Z tą budowlą sakralną związanych jest kilka legend m.in: ta o Wzgórzu Salve Regina. W Sandomierzu jest tajemnicze wzgórze o nazwie Salve Regina. Podobno jest to kurhan grzebalny, usypany na wzór tego w Krakowie.Podobno usypał go byk, który był hodowany w klasztorze. Legenda mówi, że Mongołowie wybili znaczną część zakonników i ów byk chciał się zemścić za tą męczeńską śmierć. Pognał za Mongołami chcąc się na nich zemścić.Niestety nie dogonił ich w miejscu gdzie się zatrzymał kopytami usypał ów kopiec a na jego szczycie wyrył napis " Salve Regina " czyli "Witaj Królowo". Czy to jest prawda nie wiadomo.

13 komentarzy :

 1. Lubie romański styl. Tak niewiele zachowało sie go na polskich ziemiach. Więc nawet jeśli występuje szczątkowo, warto go pokazywać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę tej wizyty w Sandomierzu, to przepiękne miasto. Kościół jest bardzo malowniczy, ślicznie oddałaś jego klimat na zdjęciach. A niedaleko znajduje się przepiękny Wąwóz Królowej Jadwigi, najlepszy na letnie upały. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne wnętrze świątyni może zawitam w te strony serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. So lovely...like an art gallery.

  OdpowiedzUsuń
 5. What a beautiful church! Thank you for showing the inside as well. The ceilings are stunning.
  I will have to look up on the map where Sandomierz is.
  I didn't know that Poland had a princess Adelaide.
  I love the fact that the interior is quite simple. I mean not opulent. Christ was born in a stable and probably would't need much opulence.
  Thank you for visiting me already,
  greetings from Spain,
  Lisca

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię romańskie kościoły.
  Ten, sandomierki to prawdziwa perełka.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 7. I like your oval photographs. Such a lot of art work in that church.

  OdpowiedzUsuń
 8. legenda naprawdę niesamowita... ciekawa jestem gdzie może być to ziarnko prawdy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. What a beautiful brick church in a great setting!

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię klimat takich niewielkich kościołów. Piękne wnętrza, no i ten upływ czasu. To widać i czuć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Prawdziwa perełka. Kościół na Twoich zdjęciach wygląda cudownie. Bardzo lubię takie surowe wnętrza. Niestety w Sandomierzu jeszcze nie byłam, ale chyba najwyższy czas nadrobić zaległości :)
  Pozdrawiam cieplutko :)))

  OdpowiedzUsuń
 12. A lovely church with a wonderful legend.

  Diana
  http://adifferentlenslens365.blogspot.co.nz/2015/11/st-michaels.html

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka