Święto Chleba w Staszowie.
Postanowiliśmy pojechać do Staszowa na 
odbywające się tam Święto Chleba.
Na rozpoczęcie zagrała orkiestra. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w tak z organizowanym Święcie Chleba, zwanym inaczej Dożynkami. Mogliśmy podziwiać pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Zorganizowano różne atrakcje np. Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Gościem wieczoru był Marcin Daniec. 
Jororzy mieli ciężki "orzech " do zgryzienia wszystkie wieńce były bardzo piękne. Ja osobiście miałabym ciężko wybrać, który jest najpiękniejszy. Nam podobał się ten przypominający " koguta ", a może to była słomiana kura. 
Dożynki bardzo często nazywane są Świętem Plonów. A takim możemy nazywać także winogrona.Także w jednym z wiency zobaczyliśmy winogrona leżące tuż obok chleba. Chlebusiów było tutaj mnóstwo jakie kto chciał. 
Na dożynkowych wieńcach były różnorakie zboża, ale również piękne polne kwiaty. Niektóre przystrojono w same gałązki bukszpanu, inne zaś kwiatami słonecznika. 
O znajdującym się tam chlebie poświęcę osobny post, tak samo będzie z wioską dymarską, którą urządzono na tym święcie. Marcin Daniec będzie jako ostatni. cdn...

7 komentarzy :

 1. Bardzo piekne święto:)u nas jutro ba wiosce są dożynki!nie mogę sie doczekać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam na dożynkach, choć o tych ludowych zwyczajach wiem bardzo dużo. Kiedyś w swoim gabinecie miałam piękny wieniec dożynkowy, który sprezentował jakiś dygnitarz. Niestety, po roku wieniec się pokruszył i tylko był problem, jak to wszystko posprzątać;)
  Serdecznie pozdrawiam.
  P.S. Nie przepadam za Dańcem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne wieńce.
  W jakimś skansenie oglądałam wieńce dożynkowe. Byłam nimi oczarowana.
  Chleby wyglądają bardzo apetycznie.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie o nich post.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Lubię takie Święta. Ilość pokazanych przez Ciebie dostatków, zaskakuje. Nie sądziłam, że jest ich aż tyle:) Jest na co popatrzeć i co podziwiać!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wieńce, też bym miała problem z wyborem najładniejszego :)

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka