Cerkiewna płyta nagrobna w Chmielu.

Bardzo nas zaciekawiła ta płyta nagrobna. Jest napisana w języku starocerkiewnym. Na płycie tej są dwa połączone herby. Należały do rodów, które niegdyś władały tymi ziemiami. Dubianskich i Orlickich.Chcieliśmy wiedzieć co jest napisane na tej płycie. Zapytaliśmy o to osobę, która opiekowała się kościołem.Niestety nie znała j. starocerkiewnego.


Dopiero później zauważyliśmy tabliczkę z tłumaczeniem tego co jest napisane na tej płycie. A brzmi ono tak: "...Roku Bożego 1644, miesiąca lipca, dnia 17. Tu leży szlachetna Pani Freonia rodzona córka Pana Eustachego Dubianskiego, a małżonka Pana Jana Orlickiego. Spoczywa tu w wierze, czeka daru,którym darem obiecane w niebie Królestwo. ". Tuż obok herbu są inicjały zmarłej kobiety.  

Fotografia,Podróże...

8 komentarzy :

 1. szkoda że opiekun nie przetłumaczył Wam napisu... mogło to być coś mądrego, ciekawego....

  OdpowiedzUsuń
 2. i would not want to be entombed for the public to note.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię język starocerkiewny. Lubię te litery; podoba mi sie też język rosyjski :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na studiach miałam język staro-cerkiewno-słowiański, więc myślę, że i z językiem starocerkiewnym jakoś bym sobie poradziła. Szkoda, że na fotografiach nie widzę tych liter..
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam.
  Byłem tam i ogladałem, ale było nieco inaczej. Teraz płyta jest zabezpieczona i opisana. Były tam też inne kamienne nagrobki.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Płyta jest przy cerkwi w Chmielu. To taka wieś w Bieszczadach. Serdecznie pozdrawiam:)*

   Usuń
 7. What an intriguing tombstone. I'd love to know more about the life of the "noble lady" in whose memory it was erected. All the best, Bonny

  OdpowiedzUsuń