Cerkiew p.w.Przemienienia Pańskiego w Czerteżu.

Kierując się w stronę Sanoka mijamy wieś Czerteż, to tu znajdziemy malowniczo położoną cerkiew.Niestety mimo wielu prób skontaktowania się z osobą, która opiekuje się tym sakralnym unikatem, nie udało nam się wejść na teren przy cerkiewny. 
Z za wysokiego płota widać tylko kawałek cerkwi. Niektóre zdjęcia robiłam z wyłomu w murze cerkiewnej furty inaczej się nie dało. Cerkiew ta należy do grekokatolików. Jest p.w.Przemienienia Pańskiego, powstała w XIV wieku.Otoczona jest drewnianym płotkiem, zakończonym masywną furtką. Dach tej cerkwi kryty jest gontem, a kopuła nad nawą główną zakończona jest niewielką sygnaturką, na szczycie której znajdziemy cerkiewny krzyż. 
Cerkiew ta kiedyś należała do Bojków, dlatego mówi się o niej, że jest typu bojkowskiego.Tak naprawdę nie wiadomo ile cerkwi stało w tym miejscu przed tą. Ta obecna pochodzi z I połowy XVIII w. 

5 komentarzy :

 1. Przykro, że nie można wejść na jej teren. Nie rozumiem dlaczego :(. Z tego co pokazałaś wygląda bardzo ciekawie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa architektura...
  Pozdrawiam bardzo cieplutko;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym się tam wybrała:) Piękne miejsca, niestety odległe:) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że płot nie był zbyt wysoki i mogłaś choć trochę uchwycić. Cerkiew jest piękna, ale interesuje mnie pochodzenie nazwy wioski- Czerteż.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka