Cerkiew p.w.Michała Archanioła w Turzańsku...

Jeżdżąc bieszczadzkim szlakiem zawitaliśmy do Turzańska, malowniczo położonej wsi. Znajduje się tutaj przepiękna cerkiew. Jest ona p.w. Michała Archanioła, to najstarsza budowla sakralna na tym terenie. Cerkiew ta została zbudowana w latach 1801-03. Dziś służy prawosławnym, choć wcześniej odprawiały się w niej msze katolickie czy grekokatolickie. Ta piękna cerkiew posiada oryginalny ikonostas czy polichromie. Niestety choć mam zdjęcia ze środka nie mogę ich umieścić na blogu, gdyż był całkowity zakaz robienia zdjęć.
Cerkiew w Turzańsku jest świątynią łemkowską z trzema hełmami, które wieńczą babiniec, nawa główna oraz prezbiterium. Cerkiew odzyskuje powoli swój dawny blask. Cerkiewne ikony są odnawiane, być może dlatego jest całkowity zakaz robienia zdjęć wewnątrz. Chyba, że ma się zgodę konserwatora zabytków. Warto jednak wybrać się do Turzańska by zobaczyć tą unikatową budowlę sakralną.  

8 komentarzy :

 1. Such a lovely little church with wonderful spires! Tom The Backroads Traveller

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy podobne zainteresowania, bo ja też kocham cerkiewki i kościółki drewniane!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna cerkiew, aż chciałabym pojechać i zobaczyć jak jest w środku ale i tak cieszę się, że mogłam zobaczyć Twoje zdjęcia....
  pozdrawiam serdecznie
  dobrycoach.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem szczerze, że troszeczkę zazdroszczę Tobie tych poznanych bieszczadzkich cerkiewek.
  Są takie piękne.
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawił mnie ten babiniec i aż zajrzała w Google, aby o nim poczytać. Szkoda, że nie wolno Ci było umieścić zdjęć z wnętrza tej pięknej cerkwi.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bieszczackie cerkiewki są niesamowite królują swoim drewnianym urokiem zdjęcia fantastyczne serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

"Świat piękny i bardzo różny..." © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka